slovak english polish
TOP INFO - STILL TO COME
Dnes je Sobota 18.5.2024, 21:54. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda
sipkaFIRMY - Slovensko sipkaFIRMY - Poľsko sipkaFIRMY - Česko sipkaBRANŽE, KOMODITY sipkaSEMINÁRE, VZDELÁV. sipkaVEĽTRHY, VÝSTAVY sipkaMISIE, INÉ SLUŽBY sipkaHOTEL, RESTAURANT sipkaŠTÁTY SVETA sipkaSLOVENSKO-KÓREJS.. sipkaNÁJDI NÁS, KONTAKT
EXIMBANKA SR
eximbanka
DOPRAVA – AUTO
Ako sa dostanete po diaľnici do Ružomberka, Mikuláša, Kubína, Martina, Žiliny a Čadce
SLOVENSKO
Slovenská obchodná a priemyselná komora - Centrála Žilinský samosprávny kraj
 
Slovensko-poľská obchodná komora Slovensko-kórejský hospodársky výbor
KALENDÁR
Máj 2024
PoUtStŠtPiSoNe
  12345
6789101112
131415161718 19
20212223242526
2728293031  
PARTNERI
liptov
orava
povazie
turiec
kysuce
slovensko
space
 
CERTIFIKÁTY,ATA,EX-IM
NÁVOD NA COLNÉ PREROKOVANIE ATA

Návod na colné prerokovanie ATA karnetu

Veľa problémov pri používaní ATA karnetu vzniká, ako je spomenuté v sekcii „Reklamačné konanie“, jeho neúplným alebo nesprávnym colným prerokovaním, prípadne nedodržaním lehoty stanovenej na vývoz alebo tranzit tovaru.

Aby sa držiteľ vyhol nepríjemnostiam spojeným s reklamáciou ATA karnetu, je potrebné, aby si dal ATA karnet vždy potvrdiť colnými orgánmi v SR, v krajine tranzitu a v krajine dočasného dovozu.

Colné orgány nesmú od držiteľa požadovať žiadny poplatok za colné prerokovanie ATA karnetu. Naopak, ak colné prerokovanie za držiteľa vybavuje špedičná firma, bude žiadať úhradu poplatku za túto službu.
 

Vývoz tovaru zo SR

Pri vývoze tovaru musí držiteľ alebo jeho splnomocnený zástupca skontrolovať, či je potvrdený žltý vývozný kmeňový list slovenskou pohraničnou colnicou - či colník uviedol správny dátum, správny počet položiek a potvrdil tento list svojou pečiatkou a podpisom a odtrhol si spodnú časť žltého listu. 

POZOR: Pri väčšom počte položiek je potrebné predtým, ako si dá držiteľ ATA karnet potvrdiť na slovenskej pohraničnej colnici, dať si karnet potvrdiť aj na vnútrozemskej colnici podľa sídla firmy.

Tranzit

Pri tranzite tovaru musí držiteľ alebo jeho splnomocnený zástupca skontrolovať, či pri vstupe do krajiny tranzitu je potvrdený modrý tranzitný kmeňový list colnicou krajiny tranzitu - či colník uviedol správny dátum, správny počet položiek a potvrdil tento list svojou pečiatkou a podpisom a odtrhol si spodnú časť modrého listu. 

POZOR: Držiteľ musí dodržať lehotu určenú na tranzit uvedenú v druhom riadku na modrom tranzitnom kmeňovom liste, ktorú stanoví colník. Ak colník uvedie na tomto liste aj colnicu, cez ktorú držiteľ musí opustiť krajinu tranzitu (v prvom riadku - bod 1. „Tovar uvedený v súhrnnom zozname pod č. ..........bol zaslaný v tranzite colnici v ..........“), musí to držiteľ dodržať.

Pri výstupe z krajiny tranzitu musí držiteľ alebo jeho splnomocnený zástupca skontrolovať, či je potvrdený modrý tranzitný kmeňový list colnicou krajiny tranzitu - či colník uviedol správny dátum, správny počet položiek a potvrdil tento list svojou pečiatkou a podpisom a odtrhol si spodnú časť modrého listu. 
 

Dovoz do krajiny dočasného dovozu

Pri dovoze tovaru musí držiteľ alebo jeho splnomocnený zástupca skontrolovať, či pri vstupe do krajiny dočasného dovozu je potvrdený biely dovozný kmeňový list colnicou krajiny dočasného dovozu - či colník uviedol správny dátum, správny počet položiek a potvrdil tento list svojou pečiatkou a podpisom a odtrhol si spodnú časť bieleho listu. 

 

POZOR: Je potrebné dodržať lehotu určenú na spätný vývoz uvedenú na bielom dovoznom kmeňovom liste v druhom riadku - bod 2., ktorú stanoví colník. 
 

Spätný vývoz z krajiny dočasného dovozu

Pri vývoze tovaru musí držiteľ alebo jeho splnomocnený zástupca skontrolovať, či pri vývoze z krajiny dočasného dovozu je potvrdený biely kmeňový list pre spätný vývoz colnicou krajiny dočasného dovozu - či colník uviedol správny dátum, správny počet položiek a potvrdil tento list svojou pečiatkou a podpisom a odtrhol si spodnú časť bieleho listu.

 

POZOR: Treba dodržať lehotu určenú na spätný vývoz uvedenú na bielom dovoznom kmeňovom liste v druhom riadku - bod 2., ktorú stanoví colník. 
 

Spätný dovoz do SR

Pri spätnom dovoze tovaru musí držiteľ alebo jeho splnomocnený zástupca skontrolovať, či pri dovoze do SR je potvrdený žltý kmeňový list pre spätný dovoz slovenskou pohraničnou colnicou - či colník uviedol správny dátum, správny počet položiek a potvrdil tento list svojou pečiatkou a podpisom a odtrhol si spodnú časť žltého listu.        

 

Odkazovač  

PARTNERI
7
VYHĽADÁVANIE
  
lokno2
LINKY - FIRMY
GEOGRAFIA - MAPY
NOVINKY-PONUKY
*SLOVENSKO-ČESKO,KURZ MIEN-JUN
1993 1,3 SKK : 1 CZK
1997 1,0 SKK : 1 CZK
2000 1,3 : 1
2006 1,34 : 1
2007 1,25 : 1
PRIHLÁSENIE
 Meno
 Heslo
 
  Registruj sa
lokno2
RÁDIO – TV – MÉDIA
ŽILINSKÝ VEČERNÍK
PARTNERI
 
Internetový portál Interbiznis - © SOPK Žilina v spolupráci s JDSoftware,s.r.o.

Tento dokument bol vytvorený za finančnej podpory EU. Názory vyjadrené v dokumente, sú
názormi SOPK RK Žilina a neodrážajú oficiálny postoj EU.
This document has been produced with financial European community. The views expressed
herein are those of SOPK RC Zilina and can there force in no away be taken official
opinion of the European Community.